DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 27.10.2013 14:30:21 

Splendidčiny květinky

Když ibišek onemocní

Bojujeme o náš ibišek

 
Bohužel i přes veškerou snahu se občas může stát, že náš ibišek onemocní. Ráda bych se s Vámi podělila o své zkušenosti s jejich léčením a popřála Vašim ibiškům co nejvíce zdraví, abyste tyto rady pokud možno nikdy nepotřebovali.
 
Prvním z mých marodů byl El Capitolio Sport, můj vysněný ibišek, který jsem si dlouho přála, proto bylo jasné, že to nevzdám jen tak bez boje. Druhým byl Sunny Cities Bari, na kterém se bohužel podepsaly útoky breber a dlouhá zima.
 
Rostlině El Capitolio Sport jakoby ze dne na den začaly uvadat větvičky (viz foto). Myslela jsem, že to rostlinka překoná samoléčbou a vyčkávala, až rostlině zůstaly jen holé zelené pahýlky a pár zelených oček lístků. Rozhodla jsem se zasáhnout. Podle rady z internetu jsem nemocné konce větviček ostříhala až byl vidět zelený střed větvičky. Rány jsem zatřela lehkou vrstvou stromového balzámu. Celou rostlinu jsem dala pod mikrotenový sáček, utěsnila gumičkou a dala do polostínu. Místo zalévání jsem pouze rosila na kmínek čistou odstátou vodou a 1x týdně roztokem přípravku Hycol Z, který je určený mj. na zlepšení kondice stresovaných rostlin. Pytlík jsem pravidelně sundávala a větrala, aby rostlinu nenapadaly plísně. Takto jsem ibišek léčila asi 2 měsíce, až lístky dorostly a bylo možné začít ho postupně otužovat. Asi za další 2 měsíce se mi odvděčil překrásným kvetením :).
 
 
 
 
Druhým marodem v mojí sbírce byla již starší rostlina ibišku Bari. Po zimě byla úplně bez listí a vypadalo to, že se z toho sama nedostane. Při kontrole lehkým odškrábnutím povrchu kmínku bylo vidět zelenou barvu, což je známka, že rostlina žije. Aplikovala  jsem opět postřik Hycolem Z a kromě toho jsem mu pořídila v hobby marketu bonsai elixír. Tenhle přípravek určený pro zkomírající bonsaje výborně posloužil i na holý ibišek. Aplikovala jsem malou dávku rovnou do půdy. Stav rostliny na začátku léčení vidíte na fotce č. 1. 
 
       
                                                            Bari  - léto 2009                                                                     Foto 1 - Bari - jaro 2010
 
Ibišek jsem již nezalívala a putoval stejně jako první ibišek do provizorního skleníčku, ve formě bílé nákupní tašky. Zavázanou tašku s ibiškem jsem umístila spíše do polostínu. Pravidelně jsem větrala, kontrolovala, zda se netvoří plísně a rosila. Jednou za týden dostával ibišek také postřik na list Hycol Z . Stav se začal zlepšovat (viz foto). Za 14 dní jsem aplikovala další dávku bonsai elixíru a měsíc od zahájení léčení už jsem se mohla radovat, že je vyhráno a ibišek se podařilo zachránit. Dokonce jsem mezi listy našla už 1.letošní poupátka ;).
 
 
                                                                                                      
             Provizorní skleníček                                         Rostlina po 1 týdnu                                        Tatáž rostlina přibližně o týden později                                                          
 
 
 
 
                        
 
 
 
Odborníci v případě onemocnění radí nečekat na to, až se rostlina sama uzdraví, ale začít jednat. U těchhle dvou ibišků asi nešlo o stejnou příčinu onemocnění, přesto zabrala metoda léčení ve vyšší relativní vlhkosti (skleníček) a za pomoci speciálních prostředků u obou ibišků. Držím palce, ať pomůže i Vám!

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz