DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 27.10.2013 14:30:21 

Splendidčiny květinky

IBIŠKY
        
                      

 

                                     

 
 
HIBISCUS ROSA SINENSIS
 
(pokojový ibišek, čínská růže)   
 
 
 

 Jak se o něj starat?

 
Pokojové ibišky jsou tropické rostliny, a proto jim je nejlépe na světlém místě s dostatečnou teplotou. Pokud máte možnost, dejte je přes léto na zahradu nebo balkón a ony se vám odvděčí spoustou květů. Pozor! Je třeba přivykat je na ostré slunce postupně, jinak si můžete spálit listy.
 
Zálivka by měla být obzvlášť v létě dostatečná, ale pozor na přemokření, které může vést až ke ztrátě rostliny.  Nejlepší dobou k zalévání je pozdní odpoledne nebo za soumraku. Hnojíme pravidelně, protože ibišky jsou "jedlíci". Dobře živená silná rostlina je taky méně náchylná k některým chorobám. V období klidu od pozimu do jara hnojení vynecháme. Přes zimu  pořebují nižší teploty a jen omezenou zálivku.
 
Pokud si pořizujete ibišek, doporučuju si rovnou pořídit také insekticid ve spreji nebo postřik proti mšicím a molicím (např. Mospilan), uvidíte, že se Vám bude hodit. Zvláště molice jsou zrádné, protože je dlouho nevidíte, až nakonec odhalíte, že jsou na všech rostlinách. Doporučuji proto rostliny pravidelně kontrolovat.
 

Množení

Rozhodli jste se pustit do množení ibišku? Tak já vám představím dva způsoby, jak na to - řízkování a pěstování ze semínek. Přeju vám hodně úspěchů!
 
 
Množení řízkováním
 
Řízkování jde většinou ruku v ruce se stříháním ibišků. Stříhání má velký význam pro zdravý růst rostliny a provádí se zpravidla na jaře. Větvičky ibišku se při něm zkracují zhruba o 1/3. Odstřihnuté větvičky můžete použít jako řízky.
 
Připravíme si květináče s perlitem, vodu, práškový stimulátor, nůžky a samozřejmě řízky (obr. 1,2). Konec větvičky jen lehce obalíme ve stimulátoru (3) a zasadíme do důlku v namočeném perlitu (4). Poté nůžkami zastřihneme příliš dlouhé čepele listů na polovinu, abychom snížili množství odpařené vody (5).   Je dobré zajistit ibiškovým řízkům dobré mikroklima, protože v  teplém prostředí s optimální vlhkostí lépe koření . Mně se osvědčil igelitový pytlík připevněný gumičkou, ale stejně tak lze použít sklenici od hořčice, uříznutou pet-lahev nebo k tomuto účelu zakoupený miniskleníček. Pravidelně větráme, abychom předešli tvorbě plísní.
 
Kořenění trvá průměrně 8-10 týdnů. Jakmile jsou řízky zakořeněné a kořenový systém je dostatečný (např. když dírkami dole v květináčku vidíme kořínky), je dobré ibišky opatrně vyklepnout z květináčku a zasadit do výživnější půdy (namíchaný substrát pro pokojové rostliny a perlit). 
 
 
                                                            1                                                                   2                                             3     
 
                       
                                                                                      4                                             5                           ... a výsledek :)
 
 
 
Osvědčilo se mi taky kořenění v lignocelu (kokosový substrát - k dostání v zahr. potřebách nebo ve  zverimexu) nebo ve vodě (můžete přidat pár zrnek hypermanganu). Dalším způsobem, který jsem ale zatím sama nezkoušela, je kořenění v rockwoolových kostkách.
 
 
 
Množení semeny
 
Jako ideální období pro výsev semínek se uvádí konec února až začátek srpna. Později je to také možné, ale dny jsou kratší, a je riziko, že semenáčci budou mít problémy s tím vyrůst a zesílit před náročným zimním obdobím.
 
A jak vyséváme? Semínko můžeme ale nemusíme před sázením namočit. Různé zdroje doporučují od půl hodiny do několika hodin. Příliš dlouhé máčení (přes noc) se mi neosvědčilo :(. Nyní máčím buď třeba jen na 5-10 minut a nebo vůbec. Potom semínko pro snadnější klíčení nařízneme odlamovacím nožem. Provedeme to tak, že na zakulacené straně semínka lehce odřízneme malinký kousek slupky, až uvidíme kousíček bílé barvy. Neřežeme moc, protože by semínko mohlo zahnívat. Pro názornost je dobré podívat se na toto video International Hibiscus Society.
 
Do nabobtnané a vyždímané jiffy tablety vložíme semínko a zvrchu lehce přihrneme zeminou. Zastříkneme namíchaným roztokem Previcuru jako prevenci plísňových chorok a padání mladých rostlinek. Dáme do pokojového skleníčku, průhledné nádoby s víčkem nebo pod igelitový pytlík a umístíme na světlé a teplé místo (21-24°C). Semínka vyklíčí za 5 až 31 dnů.
 
 
Po vyklíčení prvních semínek je třeba začít s větráním, ale pozor na mušky smutnic, jejichž larvy požírají malé semenáčky od kořínků :(. 
Malí semenáčci jsou taky hákliví na přemokření, a proto je třeba zalívat jen velmi opatrně (já dávkuju vodu rozprašovačem po kapkách). Jakmile rostlinky povyrostou a mají už dva páry pravých lístků, můžeme je začít slabě hnojit.
I když u běžných ibišků provádíme v mládí zaštipování, aby se krásně rozvětvily, u těch exotických ze semínek bych to příliš nedoporučovala. Rostlinka Vám mnohem dříve vykvete, pokud ji zaštipovat nebudete. V našich podmínkách můžete počítat, že od zasazení do prvního kvetení uplyne doba 1 roku  (v našich končinách spíše vyjímečně) až několika let. Je tedy třeba obrnit se trpělivostí a snažit se, aby těm Vašim ibiškovým prckům během této doby nic nechybělo. Věřím však, že se to čekání určitě vyplatí.
 
Hodně štěstí :).
 
Více o mých ibišcích ze semínek zde.
 

Zajímavosti:
 
Zimní a letní kvetení Vašeho ibišku se může lišit. V zimě jsou barvy méně výrazné, plnokvětý ibišek může vykvést jako poloplný nebo jednoduchý a stříkance na květech (jako např. u Lady Cilento) mohou chybět. S přibývajícím sluníčkem se květy opět vybarvují a kvetení se vrací do normálu.
 
                     
    Pink Tivoli - léto                                     Pink Tivoli - zima    
 
 
 

MOJE IBIŠKY

 
Jak budou nakvétat, budu postupně doplňovat další fotky. Nezapomeňte nakouknout i do sekce Kvetoucí semenáčcí, kde najdete fotky kvetení mých prvních ibišků ze semínek :o).
 

EXOTICKÉ IBIŠKY

(roubované rostliny)

  Bubble Gum Fun   Můj roubovanec :).
  City Slickers   Můj roubovanec :).
Gator Pride  
  Gerald Derr    
Icon Tak za tuhle záměnu se vůbec nezlobím :).
  Me Oh My Oh   Můj roubovanec :).
Purple Magic

Velikost květu:

18 cm

 

Můj roubovanec :).

Silver Memories

Velikost květu:

19 cm

Tahitian Caramel Swirl Můj roubovanec :).
  Tahitian Queen   Můj roubovanec :).
  Tahitian Zodiac Cancer   Můj roubovanec :).
  Tahitian Zodiac Gemini   Můj roubovanec :).
Tahitian Taui

Velikost květu:

15 cm

Můj roubovanec :).

  Tamibon   Můj roubovanec :).
 
 
 
 
Moc děkuju všem, kteří mě podporují v mém koníčku a kteří mi pomohli rozšířit moji sbírku kytiček!
 
Splendidka
 
 
 

 
Neexistuje bohužel žádné univerzální pravidlo. Musíte přijít na to, co se vám osvědčí ve vašem prostředí nejlépe.
 
Zdroje:
  1. BEERS, Les; HOWIE, Jim. Growing Hibiscus [online]. 1990, 2nd edition [cit. 2009-03-05]. Dostupný na WWW: <http://www.press.umich.edu/jep/07-03/joseph.html>. ISBN 0 86417 278 8.